Urazy stawu kolanowego. Kolana – objawy, leczenie i diagnostyka

Zwyrodnienia stawów związane jest z postępem cywilizacyjnym. Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też w chorobie. Jedną z nich jest zwyrodnienie stawów kolanowych (gonartroza), które dotyka co piątego Europejczyka. Na bóle stawów cierpi 20 proc. mieszkańców Europy, a co trzynasta osoba z tego powodu codziennie sięga po leki przeciwbólowe. Według statystyk 40 procent zwyrodnień stawów kolanowych związane jest ze starzeniem się organizmu. Pozostałe 60 procent to zwyrodnienia nabyte w skutek przeciążenia, kontuzji i urazów.

Jakie mamy przyczyny zwyrodnienia kolana i co może niszczyć staw kolanowy?

Możemy wymienić:
– urazy – skręcenia, zwichnięcia, urazy po intensywnym biegu, wspinaczce, czy noszeniu ciężkich przedmiotów. Mogą doprowadzić do uszkodzenia chrząstki, więzadeł, czy łękotki. Zbagatelizowane i nieleczone są szczególnie niebezpieczne, ponieważ wówczas cały staw cały czas nie pracuje jak należy.
– choroby – ogólnoustrojowe to przede wszystkim choroby reumatyczne oraz choroby tarczycy.
Zakaźne tj. borelioza i chlamydioza, prowadzące do rozwoju stanu zapalnego w mazi stawowej.
– Nadwaga i otyłość – związane z nieprawidłowym stylem życia i niewłaściwymi nawykami żywieniowymi.

W diagnostyce urazów stawu kolanowego wykorzystuje się w zależności od potrzeb m.in.:
– badanie RTG,
– USG stawu,
– rezonans magnetyczny,
– tomografię komputerową,
– szczegółowe testy ruchowe,
– artroskopię lub punkcję stawu.

Jeśli chodzi o leczenie jest sporo możliwości. Przyjrzyjmy się tym najbardziej popularnym.
– NLPZ – to niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. zaliczamy do nich doustne preparaty, żele i kremy, a także zastrzyki domięśniowe. Te ostatnie dostępne wyłącznie na receptę.
– Leki wspomagające regenerację chrząstki stawowej – zaliczymy do nich preparaty zawierające glukozaminę, siarczan chondroityny, kolagen typu II. Substancje te wchodzą w skład chrząstki i odpowiadają za jej prawidłowe odżywienie. Ich suplementacja ma za zadanie zahamowanie postępu degeneracji chrząstki, ale niestety nie cofną już istniejących zmian.
– Wiskosuplementacja – ta metoda polega na podawaniu kwasu hialuronowego prosto do stawu. Taki zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej.
– Rehabilitacja – daje bardzo dobre efekty przy niewielkich zmianach. Poprzez odpowiednie ćwiczenia połączone z zabiegami fizykoterapii tj: laser, prądy, ultradźwięki kolana odzyskują odpowiednią ruchomość, zmniejsza się w nich stan zapalny i poprawia ukrwienie.

Należy pamiętać, że leczenie urazów w obrębie kolana jest trudne i często może być niemożliwe doprowadzenie do całkowitego wyleczenia. Dlatego ważna jest profilaktyka, dbałość o stawy i zapobieganie nadmiernemu zużyciu.