Najpopularniejsze Metody w Medycynie Niekonwencjonalnej

W dzisiejszych czasach coraz częściej można zaobserwować wzrost odsetka ludzi podważających skuteczność metod konwencjonalnej medycyny w profilaktyce i leczeniu chorób. Coraz więcej pacjentów odchodzi od klasycznych metod leczenia na rzecz medycyna alternatywnej.

Czym jest Medycyna niekonwencjonalna

Medycyna niekonwencjonalna inaczej zwana medycyną alternatywną, są to sposoby leczenia wywodzące się najczęściej z dawnych praktyk leczniczych znanych już od starożytności i stosowanych powszechnie przed nastaniem medycyny konwencjonalnej. Najczęściej skuteczność metod medycyny alternatywnej nie jest przebadana klinicznie i z tego też względu część środowiska naukowego odrzuca jej pro zdrowotne działania lub wręcz uważa ją za szkodliwą.

Podstawowym założeniem medycyny niekonwencjonalnej jest podejście holistyczne (całościowe), skupia się ona nie tylko na leczeniu samego ciała, ale również umysłu chorego. Oprócz leczniczych właściwości skupia się ona na działaniach profilaktycznych, mających zabezpieczyć organizm przed rozwinięciem się choroby i poprawić jego codzienne funkcjonowania. Znacznie mają tutaj takie kwestie jak: odpowiednie odżywianie, suplementacja, ziołolecznictwo czy terapie manualne.

Popularne rodzaje medycyny niekonwencjonalnej

 

Akupunktura

Wywodząca się ze starożytnych Chin, metoda ta polega na nakłuwaniu poszczególnych części ciała metalowymi igłami. Akupunktura zakłada, iż poszczególne punkty na skórze odpowiadają poszczególnym organom. Zabieg ma za zadanie odblokowaniu przepływu energii ( pomiędzy organami a resztą ciała w celu zwalczenia choroby lub bólu. Choć, co do skuteczności akupunktury prowadzone są niezliczone dyskusje. Mimo braku jednoznacznych wyników badań, powszechnie uważa się, że akupunktura ma pozytywne działanie w leczeniu szerokiego spektrum zaburzeń zdrowotnych, od problemów trawiennych, neurologicznych, oddechowych do psychicznych.

 

Homeopatia

Metoda ta opiera się na stosowaniu preparatów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, minerałów i związków Chemicznych. Homeopatia narodziła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej twórcą był Niemiecki lekarz Samuel Hahnemann. Podstawowym założeniem homeopatii jest zasada podobieństw. Według Lekarzy Homeopatów mocno rozcieńczone substancje wywołujące daną dolegliwość, po spożyciu zwalczają ją. Przykładowo lek wywołujący ból brzucha,
uśmierza ten ból. Homeopatia stosowana jest wyłącznie w leczeniu objawów choroby, a nie jej zwalczenia. Można przy jej pomocy zwalczyć katar czy udrożnić zatoki, ale nie wyleczyć się z grypy.

 

Ziołolecznictwo

Jest to chyba najbardziej znany rodzaj medycyny naturalnej. Ziołolecznictwo wykorzystywane jest od wieków. Już w starożytności używano ziół jako panaceum na różne dolegliwości. Rozliczne badania wykazały jego skuteczność. Zioła w postaci wywarów, wyciągów czy okładów stosuje się w leczeniu różnych chorób. Mają one działania oczyszczające, wzmacniające czy przeciwzapalne. O popularności ziołolecznictwa, może świadczyć ogólna dostępność preparatów ziołowych w aptekach na całym świecie.

 

Głodówka

W dzisiejszych czasach głodówka zyskuje coraz większą popularność. W środowisku naukowym ten sposób leczenia budzi spore kontrowersje. Przeciwnicy tej metody wskazują, iż prowadzi ona do wystąpienia tzw. kwaśnicy ketonowej. Jest to proces, w którym organizm w celach energetycznych po wykorzystaniu glukozy, zaczyna spalać tłuszcze w celu dostarczenia odpowiedniej ilości energii. Jest to o tyle niebezpieczne, iż może doprowadzić to do znacznego spadku cukru w organizmie, a w konsekwencji, do śpiączki cukrzycowej. Wielu specjalistów, uważa jednak, że krótkotrwałe głodówki, są zdrowe dla organizmu. Oczyszczają one organizm, ze szkodliwych substancji zalegających w organizmie, powstałych w procesie przemiany materii. Skuteczność Głodówek, zachwalają przede wszystkim osoby cierpiące na problemy układu pokarmowego.