Migrena – jak sobie z nią radzić

Czym jest migrena?

Migrena jest uważana za jeden z najcięższych bólów głowy, który nie jest wynikiem innych towarzyszących chorób. Jest to ból bardzo specyficzny, ponieważ może mu towarzyszyć szereg różnego rodzaju objawów neurologicznych, jak np. zaburzenia widzenia, zawroty głowy. 

Szacuje się, że aż 15% populacji może się dziś zmagać z tym schorzeniem, a jej przyczyny nie zostały jednoznacznie ustalone. W stopniu zadowalającym poznane zostały sposoby opanowywania migrenowych bólów głowy, chociaż pamiętać należy, że migrena jest choroba na całe życie i nie stwierdzono przypadku całkowitego wyleczenia z tej przypadłości. 

Ze statystyk wynika, że w Polsce cierpi z powodu migreny ok 8% ludzi, przy czym olbrzymia większość, bo aż 75% tej liczby to kobiety, a 25% mężczyźni. Migrena tak naprawdę może rozwinąć się w każdym wieku, jednak u przeważającej większości pojawia się przed 40. rokiem życia.

Przyczyny powstawania migreny

Mechanizm powstawania migreny jest bardzo złożony, mogą mieć na nią wpływ zarówno geny, jak też warunki środowiskowe lub zaburzenia czynności ośrodkowego układu nerwowego. Migrena uważana jest za schorzenie dziedziczne. Wywołać ją mogą natomiast rozmaite warunki: od zmian hormonalnych, np. miesiączki lub menopauzy u kobiet, po silny stres, nadmierną lub niedostateczną ilość snu, głód, zmęczenie, warunki pogodowe. Prowokować migrenę może również spożycie cytrusów, alkoholu, napojów z dużą ilością kofeiny, gwałtowne zmiany ciśnienia spowodowane np. wysiłkiem fizycznym.

Migrena – objawy

Migrena objawia się najczęściej jednostronnym, nawracającym, silnym bólem głowy. Ból często jest pulsujący i nasila się wraz z wysiłkiem fizycznym. Towarzyszą mu często wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki lub zapachy. Czasem bóle migrenowe są poprzedzone różnego rodzaju objawami neurolowicznymi, tzw. Aurą. Można do nich zaliczyć np. zaburzenia widzenia, drętwienie twarzy, zawroty głowy, zaburzenia mowy i są całkowicie odwracalne. Napad migreny zazwyczaj trwa od 4 do 72 godzin. 

Leczenie migreny

Leczenie rozpoznanej uprzednio migreny może się odbywać w sposób doraźny lub profilaktyczny. Doraźnie przyjmowane leki przeciwbólowe mają na celu spowodowanie ustąpienia bólu migrenowego. Zaleca się pacjentom przyjmowanie przede wszystkim niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) oraz preparatów z grupy tryptanów.

W leczeniu profilaktycznym stosuje się np. propranolol, kwas walproinowy czy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Odczuwalne korzyści mogą pojawić się jednak dopiero po systematycznym kilkumiesięcznym przyjmowaniu leków, pod opieka lekarza.

Coraz częściej stosowane są też alternatywne formy terapii m.in. akupunkturę, biofeedback, przezczaszkową stymulację mózgu lub leczenie chirurgiczne.

Pamiętać jednak należy że migrena jest uważana za chorobę przewlekłą. Nie można przwidzieć jak silne bóle migrenowe będa wystepowały u danego pacjenta i z jaką częstotliwością. Zdarza się że leczenie profilaktyczne zmniejsza ich częstotliwość i siłę, nieznane są jednak sposoby całkowitego wyleczenia migreny.