Koniec z niepełnosprawnością? Nowa generacja bionicznych protez

Dzięki coraz szybciej rozwijającym się technologiom jesteśmy w stanie coraz częściej pomagać ludziom cierpiących na przewlekłe niewyleczalne choroby, przedłużać średnią długość życia czy poprawiać jego komfort. To samo tyczy się ludzi niepełnosprawnych, którzy w nieszczęśliwych wypadkach stracili kończyny. Zawdzięczamy to rozwojowi bionicznych protez.

Co to jest bioniczna proteza?

Proteza bioniczna jest rodzajem mechanicznej protezy, która dzięki wykorzystaniu EEG(elektroencefalograf) umożliwia poruszania sztuczną kończyną za pomocą myśli. Jak to działa?

Nasz układ nerwowy umożliwia nam poruszanie częściami naszego ciała dzięki impulsom elektrycznym przesyłanym z konkretnych części naszego mózgu do konkretnych kończyn.
Na podobnej zasadzie działa proteza bioniczna. Umieszczone na powierzchni głowy czujniki przy użyciu tzw. magnetoelektroencefalografi (MEG) odczytują sygnał z naszego mózgu i kierują go do protezy. Wystarczy, że pomyślimy o ruchu sztuczną ręką czy nogą a impuls z naszego mózgu wykona żądaną operację.

Dzięki protezom bioniczny osoby niepełnosprawne mogą wykonywać wiele czynności jak normalną kończyną. Jedzenie, pisanie na komputerze, czynności higieniczne (proteza ręki) czy chodzenie do przodu i do tyło, pokonywanie przeszkód (proteza nogi).

Nie każdego na to stać

Jak dotąd protezy bioniczne były bardzo drogie, a państwa nie refundowały ich zakupu.

Wszytko jednak może ulec zmienia dzięki pionierskiej inicjatywie Brytyjskiego startupu Open Biotic. Firma ta postawiła sobie za cel stworzenie nowego rodzaju bionicznych protez, relatywnie tanich, lekkich i dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Bioniczne protezy dla każdego

Jak twierdzą założyciele startupa, to nie postępy w medycynie stają na przeszkodzie stworzenie komercyjnej protezy a pieniądze. Z tego też względu właściciele firmy postarali się o zgromadzenie odpowiednich funduszy i dzięki wsparciu między innymi formuły 1, udało im się zebrać prawie 6 milionów dolarów na realizację swojego celu. Kolejnym ważnym krokiem było podpisanie umowy z Brytyjską służbą zdrowia, która wyraziła zainteresowanie projektem.

„Hero Arm” bo tak nazywa się proteza firmy bionics jak już wspominaliśmy ma być tania, lekka i dopasowana do indywidualnych potrzeb. Twórcy projektu w swoich planach mają zamiar podpisać kontrakt ze służbami zdrowia krajów poza Wielką Brytanią, tak aby koszty kupna i operacji, mogły być pokryte z przeciętnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jest Nadzieja

Możliwe, że już niedługo, dzięki takim inicjatywom jak Brytyjskiej firmy, wiele milionów ludzi niepełnosprawnych będzie mogło cieszyć się życiem, tak jak zwykli ludzie.