Jak zapobiegać zgadze i refluksowi?

Miliony osób cierpi z powodu refluksu i zgagi. Najczęściej do zwalczenia zgagi stosuje się ogólnodostępne leki bez recepty. Jednak żeby uniknąć powracających zgag, warto zmienić styl życia. Zmiana nawyków żywieniowych może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgagi. 

Co to jest refluks i jakie są objawy?

Refluks występuje, gdy kwas żołądkowy przemieści się do przełyku z żołądka. Niektóre refluksy są całkowicie normalne i nieszkodliwe, zwykle nie wywołując żadnych objawów. Kiedy jednak powtarza się często, prowadzi do palenia wnętrza przełyku. Najczęstszym objawem refluksu jest zgaga, która jest bolesnym uczuciem pieczenia w klatce piersiowej lub gardle. 

Oprócz zgagi typowymi objawami refluksu są kwaśny posmak w tylnej części jamy ustnej i trudności z połykaniem. Inne objawy to kaszel, astma, erozja zębów i zapalenie zatok. 

Istnieje kilka naturalnych metod, które pomagają zmniejszyć refluks i zgagi.

  • Nie przejadaj się

W momencie jedzenia przełyk otwiera się do żołądka za pomocą mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku. Działa on jak zastawka i ma zapobiegać przedostaniu się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Naturalnie otwiera się podczas połykania, odbijania lub wymiotowania. W przeciwnym wypadku powinien być zamknięty. U osób z refluksami mięsień ten jest osłabiony lub dysfunkcyjny. Nie dziwi więc, że większość objawów związanych z refluksem pojawia się po posiłku. Większe, bardziej obfite posiłki mogą pogorszyć objawy refluksu. Jednym z kroków, dzięki któremu unikniemy refluksów, jest spożywanie mniejszych posiłków. 

  • Schudnij

Przepona to mięsień znajdujący się nad żołądkiem. Ma za zadanie naturalnie wzmacniać dolny zwieracz przełyku. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie wyciekaniu nadmiernej ilości kwasu żołądkowego do przełyku. Jeśli jednak masz nadwagę zbyt duże ciśnienie w jamie brzusznej może popchnąć dolny zwieracz przełyku w górę z dala od przepony. Stan ten nazywany jest przepukliną rozworu przełykowego. Jest to główny powód, dla którego osoby otyłe oraz kobiety w ciąży narażone są na zwiększone ryzyko refluksu i zgagi. 

Wiele badań wskazało na fakt, że utrata masy ciała może złagodzić objawy refluksu. Utrata masy ciała powinna więc być jednym z priorytetów, jeśli cierpicie na refluks. 

  • Zmień dietę na niskowęglowodanową

Coraz więcej badań sugeruje, że dieta niskowęglowodanowa może łagodzić objawy refluksu. Niestrawione węglowodany mogą powodowa przerost bakterii i podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej. Spowodowane jest to zaburzeniami trawienia i wchłaniania węglowodanów. Zbyt duża ilość niestrawionych węglowodanów w układzie trawienia prowadzi do wzdęć. Co prowadzi do zwiększenia objawów refluksu. Ograniczając ilość węglowodanów, zmniejszycie wyraźnie częstotliwość zgagi i refluksu żołądka. 

  • Ograniczenie spożycia alkoholu

Picie alkoholu może zwiększyć nasilenie refluksu i zgagi. Powoduje rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku i upośledzenia zdolności przełyku do usuwania kwasu. Umiarkowane spożycie alkoholu może powodować występowanie refluksu nawet u osób zdrowych. Picie wina czy piwa powoduje zwiększenie objawów refluksu w porównaniu do picia zwykłej wody.

  • Unikaj surowej cebuli

Badania osób cierpiących na refluks wykazały, że spożywanie posiłku zawierającego surową cebulę znacznie zwiększyło zgagę i refluks, w porównaniu do identycznego posiłku, który cebuli nie zawierał. Efekt odbijania spowodowane jest wytwarzaniem większej ilości gazów z powodu dużej ilości błonnika ulegającego fermentacji w cebuli. Surowa cebula może również podrażniać przełyk, powodując pogorszenie zgagi. 

  • Ogranicz spożycie napojów gazowanych

Podobnie jak spożycie piwa również napoje gazowane powodują częstsze występowanie objawów refluksu. Zbyt duże spożycie napojów gazowanych wpływa również na osłabienie dolnego zwieracza w porównaniu do spożycia czystej wody. Powodem tego jest zawarty w tych napojach dwutlenek węgla, który powoduje częstsze odbijanie, co prowadzi do zwiększenia ilości kwasu żołądkowego przedostającego się do przełyku. 

  • Ograniczenie soków z cytrusów

Sok pomarańczowy lub grejpfrutowy może pogorszyć objawy refluksu. Kwasowość owoców cytrusowych nie jest jedynym czynnikiem przyczyniającym się do tego efektu. Sok pomarańczowy o neutralnym pH również nasila te objawy. Sok cytrusowy nie osłabia co prawda dolnego zwieracza przełyku tak jak piwo czy napoje gazowane, ale niektóre jego składniki podrażniają błonę śluzową. 

  • Trzymaj głowę wyżej w nocy

Niektóre osoby cierpią na objawy refluksu w nocy. Może to powodować zakłócenie jakości snu i utrudniać zasypianie. Pacjenci, którzy mają głowę wyżej w trakcie snu, mają mniejszą ilość objawów refluksu. Również dzięki spaniu z głową nieco wyżej zmniejszają się objawy zgagi w nocy. 

Jak widać na refluks i zgagę wpływa głównie to, co jemy i pijemy w ciągu dnia. Chociaż wiele osób może to zaobserwować na podstawie własnych doświadczeń, nadal prowadzone są badania nad dokładnym ustaleniem wpływu wielu czynników na zwiększony refluks czy zgagę. Niemniej jednak proste zmiany diety i przyzwyczajeń żywieniowych mogą znacznie wpłynąć na poprawę i zmniejszenie refluksu i zgagi.