Domowe sposoby na kaszel u dzieci

Kaszel, choć męczący, spełnia pozytywną rolę, dzięki niemu pozbywamy się z organizmu chorobotwórczych bakterii i wirusów z dróg oddechowych. Warto jednak łagodzić ten objaw, gdy powoduje dolegliwości bólowe lub nie pozwala spać, szczególnie kiedy występuje u dzieci. Oprócz porady lekarskiej warto stosować sprawdzone domowe sposoby, szczególnie u starszych dzieci, ponieważ w większości syropów z apteki znajdziemy również składniki, które znajdują się w naszych domowych naturalnych apteczkach.

Naturalne sposoby nie powinny zaszkodzić dziecku, ale należy pamiętać, że można je stosować jedynie w łagodnym przebiegu choroby i najlepiej po konsultacji lekarskiej.

Nawadnianie

Podczas choroby należy podawać więcej niż normalnie płynów, a przy wzmożonym kaszlu należy zwrócić uwagę na to aby były to napoje, które nie podrażniają gardła. Najlepsze będą te w temperaturze pokojowej, czyli ano nie zimne, ani nie gorące. Dziecku podawać można wodę, herbatę z sokiem malinowym, z cytryną i miodem, herbatę z lipy lub mleko z masłem i miodem.

Nawilżanie powietrza

Suche powietrze dodatkowo wysusza śluzówkę gardła, może też wzmagać kaszel, dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Można to uzyskać stosując specjalnie do tego przystosowane nawilżacze, jeżeli jednak takiego sprzętu nie posiadamy wilgotność podniesie samo zawieszenie pojemnika z wodą na kaloryferze lub rozwieszenie wilgotnych ręczników. 

Obniżenie temperatury

Obniżenie temperatury w pokoju do ok 18 st. C zmniejsz obrzęk i podrażnienia śluzówki, co łagodzi dolegliwości. Należy wtedy pamiętac o odpowiednio cieplejszym ubraniu  pociechy.

Inhalacje

Kaszlącemu dziecku ulgę przynieść mogą również inhalacje. Jeżeli mamy taką możliwość najlepiej użyć nebulizatora. Można  przygotować napar z gorącej wody z dodatkiem olejków lub ziół. Najbardziej odpowiednie będą olejek eukaliptusowy lub miętowy, szałwia, rumianek, tymianek. 

 

Kąpiel w tymianku

 

Pod warunkiem, że dziecko nie ma gorączki, mozna je codziennie na wieczór poddawać kąpielom z naparu z ziela tymianku. Ma on działanie bakteriobójcze i zmniejsza objawy infekcji. Cztery łyżki suszonego tymianku należy zalać 2 l wrzątku, zaparzać przez 15 min, a potem przecedzić przez sitko o drobnych oczkach. Napar trzeba ostudzić i dolać do kapieli, która nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Oklepywanie pleców

Oklepywanie własna dłonią jest skuteczne jeżeli dziecko odkasłuje już wydzielinę, sprawi to, że odkrztuszanie stanie się łatwiejsze. Plecy należy oklepywać raz dziennie – rano. Dziecko układamy brzuszkiem na swoich kolanach, tak, aby głowa była nieco niżej niż tułów. Następnie ręką złożoną w łódkę, delikatnie oklepujemy plecy opuszkami palców przez minutę, dwie.

Syrop z cebuli

Bardzo skuteczny, chociaż odpowiedni dopiero dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Nie tylko doskonale łagodzi duszący kaszel, ale sprawdza się także przy bolącym gardle i chrypie. W cebuli znajdują się olejki eteryczne, które niszczą wirusy i bakterie. Syrop można podawać dziecku trzy razy dziennie, po łyżeczce. 

Przepis jest prosty: dużą cebulę należy pokroić w plastry, posypać cukrem, odstawić w ciepłe miejsce, a gdy puści sok przelać przez gazę i wstawić do lodówki. Syrop może w niej stać nie dłużej niż dwa dni, koniecznie pod przykryciem. Po tym czasie trzeba go wyrzucić i przygotować nowy. 

Siemię lniane

Na kaszel mogą być też stosowane u dzieci niektóre zioła. Skuteczny, a zarazem bezpieczny będzie roztwór z siemienia lnianego.Siemię lniane do picia sprawdzi się zwłaszcza w suchym kaszlu wynikającym z silnego podrażnienia dróg oddechowych, dzięki wytwarzaniu powłoczki ochronnej ze śluzu. 

Należy pamiętać, że przedstawione powyżej przykłady to jedynie domowe sposoby. Jeżeli nie przyniosą poprawy, lub gdy zaobserwujemy niepokojące objawy powinniśmy skorzystać z porady farmaceuty lub lekarza.

Gdy kaszel utrzymuje się przez kilka dni i towarzyszy mu wysoka gorączka, wymioty, drgawki, lub innego rodzaju dolegliwości, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.