Czy słodziki są faktycznie szkodliwe?

Wyobraź sobie sytuację, w której możesz bez konsekwencji jeść słodycze, dzięki czemu unikniesz nadwagi lub otyłości. Kuszące, prawda?
Powszechnie przyjęło się, że słodziki to niebezpieczna substancja, której nie warto używać. Media rozpisują się, jak bardzo te substancje słodzące są szkodliwe dla zdrowia, że powodują różnego rodzaju choroby, od uszkodzeń układu odpornościowego, aż po nowotwory. Ale czy faktycznie jest tak, jak opisują to różne portale?

Słodziki nie takie straszne

Zła sławą, wśród ludzi, owiany jest aspartam. Jest on niemal 180 razy słodszy od znanego nam cukru, co więcej zawiera prawie zerową kaloryczność. Powszechnie przyjęło się, że powoduje on depresję, stany lękowe, ślepotę czy nawet stwardnienie rozsiane.
W celu rozwiania wątpliwości, w 2010 roku zostało przeprowadzone randomizowane badanie, z podwójną ślepą próbą, na osobach, które uważają, że są poszkodowane przez aspartam. Badanie to nie potwierdziło szkodliwości tego składnika, nie potwierdziło również, że jest on przyczyną ADHD u dzieci. Dlatego, jeśli nie przekracza się zalecanej dziennej dawki (40mg/kilogram masy ciała), aspartam jest całkowicie bezpieczny.
Podobnie jest z innymi sztucznymi słodzikami, nie ma bezpośrednich badań potwierdzających szkodliwość tych substancji.

Słodziki a odchudzanie

Uważa się, że słodziki pomagają nam schudnąć. Z uwagi na fakt, że słodziki mają prawie zerową kaloryczność, nie mamy oporu używać go w wielu potrawach. Niestety jest odwrotnie… stosowanie słodzików może powodować przybieranie na wadze. Nie jest to, co prawda, spowodowane właściwościami samej substancji, lecz tym, że słodki smak wzmaga apetyt, bez względu na to czy jest spowodowany cukrem czy słodzikiem. Dlatego jeśli wypijemy napój zawierający słodziki, spowoduje to, że będziemy bardziej głodni, zwiększy nam się apetyt a przez to zaczniemy jeść. Dlatego naukowcy twierdzą, że słodziki niejako oszukują nasz mózg, ponieważ osoby, które używają słodzików niejako myślą, że mogą sobie odbić niskokaloryczne produkty przez dodatkową porcję lub kolejną przekąskę.

Więc, czy warto spożywać słodziki?

To ciężkie pytanie, bo nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Słodziki wprawdzie nie są szkodliwe i są dopuszczone do użytku, co potwierdzają rygorystyczne normy prawne, natomiast słodziki znajdują się niemal wszędzie, dlatego spożywając przetworzoną żywność możemy nieświadomie przekroczyć dzienną dawkę spożycia, co może mieć negatywne skutki. Dlatego zdecydowanie lepiej jest ograniczyć te substancje słodzące, bądź odzwyczaić się od słodkości. Wiele produktów, które zawierają w sobie substancje słodzące, czy to cukier czy aspartam, można z powodzeniem zastąpić wersjami bez nich.