Co to jest USG piersi?

USG piersi to badanie obrazowe dzięki, któremu każda kobieta może zbadać swoje piersi. Wykorzystywane w tym celu fale dźwiękowe sprawdzają wnętrze piersi. Może to pomóc lekarzowi znaleźć przyczynę problemów z piersiami. Pozwala również sprawdzić jak krew, przepływa w obszarze piersi. Test ten często stosowany jest, gdy widoczne są zmiany na mammografie lub gdy pacjentka odczuje zmiany, które nie pojawiają się na mammografie. 

Badanie polega na przesuwaniu po skórze urządzenia, które podobne jest do różdżki i nazywane jest przetwornikiem. Wysyłane za jego pomocą fale dźwiękowe odbijają się od tkanki znajdującej się w piersiach. Nie są one słyszane dla ludzkiego ucha. Następnie przetwornik odbiera odbite fale i wykonuje za ich pomocą zdjęcie wnętrza piersi. 

Przy użyciu sondy Dopplera lekarz może usłyszeć fale dźwiękowe wysyłane przez przetwornik. Dzięki temu usłyszy jak szybko krew przepływa przez naczynia krwionośne i w którym kierunku się przemieszcza. Brak dźwięku lub cichy dźwięk oznaczać może zatkanie przepływu. 

Badanie USG piersi wykonywać można bezpiecznie w trakcie trwania ciąży. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda, niewykorzystująca promieniowania. 

 

Dlaczego kobiety powinny wykonywać USG piersi?

USG piersi najczęściej wykonywane jest w celu ustalenia, czy problemy wykryty przez mammografię może być torbielą wypełnioną płynem lub guzem litym. USG nie wykonuje się zwykle w celu wykrycia raka piersi. Wynika to z tego, że może przeoczyć niektóre wczesne objawy raka. Przykładem wczesnych objawów, które mogą nie pojawiać się w badaniu ultrasonograficznym są niewielkie złogi wapnia zwane mikrozwapnieniami.

USG piersi może zostać wykonane, jeśli:

  • piersi mają gęstą tkankę, której nie jest w stanie przejrzeć mammograf,
  • kobieta jest w ciąży. Mammograf wykorzystuje promieniowanie, którego nie emituje USG.
  • kobieta jest młodsza niż 25 lat.

Lekarze często wykorzystują USG, aby zbadać pobliskie węzły chłonne, pomóc w prowadzeniu igły podczas biopsji lub usunąć płyn z torbieli.

 

Ryzyko w trakcie wykonywania USG piersi

W trakcie wykonywania USG nie ma ryzyka promieniowania, dzięki czemu nie ma ryzyka dla kobiet w ciąży. Jednak USG może pominąć małe grudki lub guzy, które wykryje mammograf. U kobiet z nadwagą lub posiadających duże piersi badanie USG może być mniej dokładne. 

 

Jak przygotować się do USG piersi?

Nie ma poważniejszych przeciwwskazań czy elementów, do których powinniśmy się przygotować przed badaniem USG. Przed badaniem:

  • lekarz wyjaśni całą procedurę, zapyta o wiek, datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki hormonalne lub inne leki, przebyte wcześniej badania piersi czy występowanie w rodzinie nowotworów piersi, jajników czy prostaty,
  • możemy zostać poproszeni o podpisanie zgody na wykonanie badania,
  • nie musimy być na czczo przed badaniem,
  • w dniu badania nie potrzeba nakładać na piersi, żadnych płynów, proszków ani innych substancji,
  • warto w dniu badania założyć odzież, która łatwo zdjąć przed badaniem. Nakładany w trakcie badania żel nie powoduje pojawienia się plam na ubraniach.

 

Co się dzieje podczas USG piersi?

Przed badaniem lekarz poprosi o położenie się na plecach z rękami za głową. Umieści żel na piersiach, który umożliwia lepsze przekazywanie fal pomiędzy urządzeniem a tkanką piersi. Za pomocą głowicy urządzenia będzie wykonywał ruchy od góry do dołu i na boki. Po zakończonym badaniu lekarz poda ligninę, która pomoże usunąć pozostały na skórze żel. Po zakończonym badaniu lekarz sporządzi opis badania. W trakcie jego wykonywania może na bieżąco informować o tym, co widzi na ekranie. Zazwyczaj badanie USG piersi trwa około 15 minut. 

Badanie USG piersi jest przeważnie bezbolesne. Ból może pojawić się w trakcie badania, jeśli odczuwałaś wcześniej bóle w obrębie piersi. Uciskanie głowicą urządzenia może dodatkowo nasilić ból. Dlatego warto przed rozpoczęciem badania poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach w obrębie piersi. W trakcie przeprowadzania badania lekarz może poprosić o zmianę pozycji, żeby lepiej mógł zaobserwować zmiany w piersi.